Bişara, Hizbullah ve Hamas'ın Milli Kahramanı

Siyonist İsrail yönetimi tarafından Lübnan savaşı sırasında Hizbullah'a casusluk yapmakla suçlanan Azmi Bişara, Lübnan ve Filistinliler için "milli kahraman" oldu.

İsrail parlamentosunda milletvekili olan Azmi Bişara, 33 günlük savaş sırasında Hizbullah'a casusluk yaptığı ve İsrail hedeflerinin vurulması noktasında Hizbullah'a istihbarat bilgisi verdiği gerekçesiyle siyonist rejim tarafından "Hizbullah ajanı" olmakla suçlanmıştı.

Lübnan Hizbullah hareketi Azmi Bişara'yı "Arap direniş hareketi savaşçısı" olarak tanımlayarak, Bişara'yı Lübnan'da ağırlamaktan şeref duyacaklarını belirtirken Hamas hareketi tarafından yapılan açıklamada, "Azmi Bişara olayı İsrail rejiminin demokrasinin sahte olduğunu ortaya çıkardığını ve yahudi olmayanların haklarını reddettiğini göstermektedir" denildi.

Hizbullah siyasi büro yetkililerinden Ahmed Mali "Azmi Bişara buraya gelecek olursa Lübnan'a gelmesini memnunlukla karşılayacağız. Biz Lübnan'da bütün mücahidleri kucaklarız. Elbett ki bu kendisinin vereceği bir karardır, biz de ona her açıdan yardımcı olmaya hazırız. Hizbullah siyonizme karşı mücadele olarak direniş cephesinin bir parçasıdır, aynı şekilde Bişara da bu direniş cephesinin bir parçasıdır" derken Bişara'nın siyonist düşmana karşı savaşta "kahraman bir mücahid" olduğunu belirtti.

Hizbullah yetkilisi siyonist İsrail rejimini de Bişara hakkında asılsız suçlamalar üreterek "bir savaşçı" ve "arapların sembolü" olan Bişara'nın imajını karalamaya çalışmakla suçladı. 
 
Hamas: Bişara'nın yanındayız

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas da Azmi Bişara'ya yönelik siyonist suçlamalar üzerine yaptığı açıklamada "Bütünüyle Bişara'nın yayındayız" diyerek Bişara olayını, "eleştirilere ve başkalarının haklarına karşı İsrail demokrasisinin çöküşü" olarak tanımladı.

Hamas, Azmi Bişara'nın mücadelesini takdirle anarak "cesaret, mantıklı duruşu ve Bişara'nın ortaya koyduğu fikirler siyonist rejim yöneticilerini rahatsız etti, diplomatik dokunulmazlığı olmasına karşın Bişara'ya haksızca hücum etmeye sevketti" dedi.

"İsrail işgal yönetimi Bişara'nın yurtsever duruşu ve Filistin kimliğine olan bağlığından dolayı rahatsız olunca, onun kişiliğini yok etmeye yöneldi" diyen Hamas dünyanın vicdanını Bişara'ya destek olmaya, onun ana vatanına özgürce dönme hakkını savunmaya çağırdı.

"O Filistinin bir evladıdır, o dışarıdan gelmiş yabancı bir göçebe değildir" diyen Hamas, Siyonist rejiminin Bişara'nın şahsına karşı olduğu gibi, 1948 işgal sınırları içinde yaşayan diğer Filistinlilere yönelik de barbarca saldırganlık içinde bulunduğuna dikkat çekti.

Açıklamasında 1948 işgal sınırları içindeki diğer Filistinli direniş önderlerine dikkat çeken Hamas "İsrail işgal yönetimi Bişara'nın şahsına yönelik ahlaksız ve zorbaca saldırganlığını Şeyh Raid Salah ve Kemal Hatip gibi müslünan liderlere de sürdürmektedir" dedi.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas açıklamasının sonunda Bişara'ya da bir çağrıda bulunarak, siyonist rejimin kendisini vatanından atma girişimlerine boyun eğmeyip Filistin'e dönmesini, tehdit ve baskılara aldırmaksızın Filistinli kardeşleriyle birlikte direnişine devam etmesini istedi.

Azmi Bişara hakkındaki suçlamalar üzerine İsrail parlamentosu Knesset'ten istifa edip Mısır'a gitmiş ancak ilk fırsatta Filistin'e (1948 işgal toprakları) na döneceğini açıklamıştı.

İSRA-HABER

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !